Co je Šustí?

ŠUSTÍ? CO TO JE?

Je to přírodní materiál, který vzniká při růstu kukuřice. Jsou to ochranné listy v jejichž objetí vyrůstá a zraje kukuřičný klas. Říkáme jim listeny. Když už jejich péče není potřeba – stává se z nich odpadový materiál.

JE TO OPRAVDU JEN ODPAD?

Už naši předkové se jej snažili zpracovat a najít mu další uplatnění. Tradice zpracování kukuřičného šustí sahá až do 17. století – tedy do doby, kdy se u nás začala kukuřice pěstovat ve větším množství. Nejprve se z něj vyráběly užitkové předměty – tašky, košíky, ošatky, boty. Později také dekorační předměty – prostírky, krabičky a také figurky a drobné ozdoby. Figurky získaly svoji ustálenou formu – standartní výšku a tradiční motivy, díky  prodejnám ÚLUV (ústředí lidové umělecké výroby), které bohužel po roce 1989 zanikly.

ŠUSTÍ A JÁ

Mě šustí provází životem už více než 15 let. Je to můj každodenní společník, kamarád.

Je to už hodně let, kdy jsem viděla krátký dokument o figurkách z kukuřičného šustí. Bylo to pro mě tak okouzlující, že jsem hned začala shánět materiál a vyrobila svoji první panenku. Ano, vím, že když se na ni teď díváte, sami vidíte, že slovo panenka je dost nadhodnocené. Ale byla první, moje a já byla nadšená, že to drží pohromadě.

Pak jsem na nějaký čas na šustí zapomněla. Ale stalo se, že jsem natrefila na kurz pletení z kukuřičného šustí. To je totiž další technika, kterou se šustí může zpracovávat. Tehdy jsem se naučila šustí trochu rozumět a pod mýma rukama vznikly první výrobky – prostírky, hvězdičky. Dalším rokem, když se otevíral kurz přímo na výrobu figurek, už nebylo o čem přemýšlet.
Začátky nebyly jednoduché, ale tak to většinou bývá u všeho. Když jsem pár let na to objevila Fler, otevřela jsem si tam svůj obchůdek, začala prodávat na jarmarcích v okolí.

Šustí je moje radost. Při práci s ním, mi úplně jinak ubíhá čas. Poslední dobou mám pocit, že když „šustím“ vesmír mi poskytuje čas navíc.

Setkávám se s různými dotazy, pozváními na předváděcí akce, workshopy, dílničky.

Proto jsem se rozhodla vstoupit do své další životní etapy – předat svoje znalosti těm, kteří o ně mají zájem. Pro vás se připravuje e-book a videokurzy, které vás naučí všechno to, co umím já.

 

15 let vdechuji život kukuřičnému šustí a měním jej na výrobky, které potěší oko, zkrášlí domov. A díky nabytým zkušenostem naučím tento zázrak (s)tvoření i vás. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Co víte o kukuřičném šustí a tvoření z něho? Čtěte eBook zdarma

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Sejdeme se na Facebooku